Kutse ja eelinfo 2007

Mis värk on?

Olen nii mõnelgi eelneval aastal oma infolehel kirjutanud, et toimuma saav üritus on sarnane eelnevale. See kord ei saa ma seda kohe mitte väita – üritus toimub hoopis teises kohas võrreldes varasemaga. Tornimäe randa seekord ei külasta, lähme hoopis Meremõisa randa, mis on umbes 2 km Tallinna pool. Toimumise kuupäevaks on sel korral laupäev, 3. märts 2007.

Uuendused

Uuendusi on kindlasti palju, samas ei oska nende mõju ürituse üldmuljele ette ennustada - nagu ei osanud ka eelmisel aastal. Suurimaks "muudatuseks" võrreldes eelmiste aastatega võib ilmselt pidada seda, et üritus toimub hoopis erinevas kohas võrreldes varasemaga. Allpool on näha ka põhjalik kaart ja instruktsioonid tulemiseks nii auto kui ühistranspordiga. Tehnilistest üksikasjadest ja põhjustest, miks üritus mujal toimub, siin lehel jahuma ei hakka. Kel huvi, leiab tagamaade kohta info siit.

Uue koha omapära on muu hulgas see, et ka tavalise sõiduautoga saab sellele ligi – varem oli peoplats ainult dziibi pärusmaa. See omakorda võimaldab mul üritust korraldada oma autoga, millele rendin järelkäru taha. Dziipi sel korral ei rendi. Kõigest täpsemalt aga allpool.

Festivaliala

Hinnanguliselt kaalub randa veetav varustus (kui jätta välja autod ja järelkäru) sel korral kuhugi 2000kg kanti. Positiivne on see, et sel korral ei ole mul auto kasutamise aeg enam piiratud, nagu varasematel kordadel rendidziipidega - alati on olnud asju, mille saaks auto olemasolul korda ajada juba varem.

Festivaliala koosneb üldisemalt järgmistest komponentidest:

Lõkkeplatsil saab ümber lõkke istuda puukottide või magamisaluste peal, küpsetada grillvorste, rääkida juttu, süüa, juua jne. Lõkkeplats jääb suuremate prozektorite poolt valgustamata, et mitte lõkke poolt loodud ilusat õhkkonda ära rikkuda. Lõkkepuid metsast otsima ei pea, kuivad puud on olemas. Sel korral on lõkkeplatsi kõrval olemas ka pisike laud, millel mõlemas servas pingid ja kohal varikatus.

Varustuse telk. Varustuse telk on sel korral 4x8 meetrit (tänu selle suure telgi orgunnimise eest jääme võlgu Tõnisele). Selles telgis paikneb 2x2 meetrit tehnikastaap, söögi-joogi laud ja lugege nüüd hoolega - ka 3 tavalist ööbimiseks mõeldud telki. Varustuse telki hakkab soojendama 20KW diisliga töötav soojapuhur. Telk on seestpoolt korralikult valgustatud. Selle kohta, kui edukalt soojapuhur meie telki kütta suudab, ei hakka prognoose tegema, aga luban, et kui temperatuur peaks tõusma üle +10, siis lülitame puhuri mõneks ajaks välja.

Tehnikastaap on põhimõtteliselt üks 2x2 meetrit varustuse telgi nurgast eraldatud putka, kus paikneb heli- ja muu tehnika. Selle putka vahetus läheduses paikneb ka bensiinimootoriga elektrigeneraator, mis sel korral on üle 2 korra võimsam kui eelmisel aastal - tegemist on 3-faasilise 7,5KW generaatoriga. Meie kõigi turvalisuse tagamiseks (et keegi elektrilööki ei saaks) ja 3-faasilise elektri laiali jagamiseks ehitasin ka põhjaliku elektrikilbi, kus kõik vajalikud kaitsmed ja pistikud olemas on. Elektrigeneraatorit tuleb mõne tunni tagant tankida, nende pauside ajal läheb osa valgustust üle akutoitele. Tööle jääb sauna valgus ja termomeetri süsteem, tehnikastaabi valgus ja ka valgus generaatori juures, et ei peaks pimedas huupi bensiini valama. Selleks aga, et üritust püstitav meeskond saaks ennast peol muretumalt tunda ega peaks jälgima, et asjatundmatud ja/või purjus inimesed tehnikat või ennast kogemata vigastama pääseksid, on sel korral tehnikastaap ära eraldatud ja sinna on asja ainult meeskonnal. Niiske väliskeskkond koos 400 voldise tööstuselektriga võivad üllatavalt kergelt ootamatusi põhjustada.

Telkimisala Jaguneb sel korral kaheks. Esmakordse katsetusena saab 3 telki üles pandud varustuse telgi sisse. Ülejäänud 2-3 telki tulevad õue ja paiknevad muust melust pigem natuke eemal. Ehk siis ööbijatel on valida veidi soojemate, aga lärmakamate sisetingimuste või siis rahulikumate, aga külmemate tingimuste vahel. Eelpool kirjeldatud lahendus peaks võimaldama tegelikult ilma suuremate inimkadudeta üle elada ka neid situatsioone, kus ilm iga tõesti rajuks ära kisub - tõsisema vajaduse korral peaks saama kogu rahva sellesse suurde telki ööbima pressida.

Saun koosneb lavaruumist, mis on 2,5x2,5 meetrit põhjaga ja eesruumist, mis pikendab antud ehitist veel 2 meetri jagu. Saun on 2 meetrit kõrge ja koosneb puitraamistikust, mida katavad koormakatted. Lavaruumi katab 2-kordne kate, eesruumi ühekordne. Ahi on suur ja kuri, korstnaks 16cm läbimõõduga ventilatsioonitoru. Ahju ümber ja peal on 500kg kaaluv kivivooder, mis teataval määral kuumust salvestab. Kuivad puud ahju jaoks on olemas, neid metsast otsima ei pea. Lavaruumis on olemas termomeeter, eesruumi seina peal nagid ja peegel. Lavaruumi valgustavad sini-punased valgusdioodid, eesruumi jaoks on ka päris huvitav valgustus olemas. Lavaruumis asub mõistagi ka 2-tasandiline ja stabiilne lava, kuhu mahub 4..10 inimest. Põrand moodustub kaubaalustest. Sauna valgustus ja termomeetri süsteem töötab küll ka üldkasutatava elektrigeneraatori elektrist, aga on lisaks veel akudega kaitstud - seega generaatori tankimispauside ajal saunas mingit muutust näha ei ole.

Peale laval käimist saab saunast loomulikult lumme hüpata, mida ka alati agaralt tehakse. Ujuma on mindud siiani vaid ühel korral - see oli aastal 2005, kui Margus ja Mällon meres käisid. Enne saunast lahkumist saab lavaruumis ka pesukausi abil ennast ära loputada – selleks tuleb randa suurem kogus puhast vett.

Lisaks saab sauna kasutada muidugi sellena, et külmema ilma korral õlled, salat ja muud asjad sooja viia, et need jäässe ei läheks.

Peoplats saab prozektoritega korralikult valgustatud, nagu eelmiselgi aastal.

Parkla asub sel korral kohe peoplatsi kõrval, on valgustatud ja on mõeldud mahutama vähemalt 12 autot.

Peldik. Jah, te lugesite õigesti. Kuna üritus toimub RMK telkimisalal, siis on olemas ka selline luksusasi nagu peldik. Valgustus tuleb ka.

"Võrkpalliplats." Antud ala servas on olemas postid, mis mõeldud hoidma võrkpalli võrku. Kuna selle ala aktiviste minuga ühendust ei võtnud, siis tõenäoliselt tuleb sellele platsile hoopis saun ja plats murumängude jaoks. Kui kellelgi on olemas petanque kuulid, võib need vabalt kaasa haarata.

Elu-olu

Alustan seda peatükki üsna ebaolulise asjaga, aga mille iga-aastane ebaõnnestumine on juba üsna koomilised mõõtmed võtnud. Jutt on tee ja kohvi keetmisest, sel korral läheneks asjale siis hoopis teistmoodi ja keedaks selle tee ja kohvi mugavalt varustuse telgis elektriga töötava keeduspiraali või pliidi abil lihtsalt valmis. Katsugu ta ainult mulle jälle vastu hakata!

Peol saab süüa, ostan ka teatava koguse alkoholi, aga kogu rahvast täis jootma ei hakka. Kel plaan palju juua või kellel on erisoovid jookide asjus, neil oma jook kindlasti kaasa.

Muusikaga toimub asi nii, nagu varasematelgi aastatel - soovilugusid saab esitada 5. kuni 28. veebruarini. Seda saab teha minu foorumi spetsiaalselt selleks ette nähtud teemas - sel juhul on ka teistel huvilistel ülevaade olemas, et mida juba soovitud on ja võimalus siis nimekirja enda poolt täiendada. Hiljemalt 2. märtsiks panen oma kodulehele üles mängitavate lugude nimekirja koos orienteeruvate kellaaegadega. Sama nimekiri saab ka rannas varustuse telgi seina peale üles pandud.

Helitehnika koha pealt lubas ka sel korral Toomas aidata. Kõlarid sel korral rendin ja need on suuremad kui eelmisel aastal.

Külaliste varustus ja ettevalmistus

Elu on näidanud, et riietuse ja ettevalmistuse alast juttu ei ole kunagi liiga palju, kui teemaks on talvel metsas ööbimine. Siiamaani ei ole veel märtsi alguses olnud ilma, mis segaks väljas pikka aega pidu pidamast, küll on aga alati olnud inimesi, kes pole vastavalt valmistunud. Ehk siis

PALUN PANGE ENNAST SOOJALT RIIDESSE!!!

Isegi, kui tundub, et väljas ei ole väga külm ja tekib mõte panna riidesse umbes sama moodi, kui linnas punktist A punkti B liikudes, ei ole see tark mõte – sünnipäeval ollakse väljas pikka aega ja pika peale hakkab külm kindlasti häirima, kui piisavalt seljas ei ole. Kui ka kodust välja tulles on tunne, et on nii soe olla, et kindlasti külm ei hakka, siis võtke ikkagi riidehunnik kaasa – pärast ju hea mõelda, et ei olnudki nii külm väljas, et isegi kõiki riideid vaja oleks olnud. Nii et mütsid-kindad-sallid-villased sokid-kampsunid on sellel üritusel kuum teema.

Toon väikse näite enda isiklikust riietusest: kui tavaliselt käin ma talvel järgmiste riietega: teksapüksid, T-särk ja jope, siis randa telkima minnes on mul kaasas järgmine: dressipüksid teksapükste alla, neli pika varrukaga pusa, millest üks vähemalt villane ja kõrge kaelusega, jope, müts, kindad, villased sokid, villased varusokid ööseks/hommikuks. Saapad on määritud määrdega, mis teevad nad niiskuskindlaks. On olnud kaasas ka varusaapad, aga see on juba suhteliselt luksuslik abinõu – see võib vajalik olla peamiselt neile, kes koos minuga tulevad laupäeva hommikul laagrit püstitama ja lõpetavad pühapäeva pealelõunal, kui laager on taas kokku korjatud. Loomulikult võib igaühel olla ka oma nippe, oluline on aga, et mõtleksite asja enda jaoks läbi ja kel kogemusi pole, küsige nende käest nõu, kellel on.

Ööbimiseks jääb tavalisest magamiskotist kindlasti väheseks: kui spetsiaalselt talvel ööbimiseks mõeldud magamiskotti ei ole, tuleks võtta kaasa kas 2 magamiskotti (no kindlasti on mõni sõber, kes talvel just samal päeval ei lähe telkima ja kes oleks nõus laenama ka enda oma) või siis mõni paksem vatitekk lisaks magamiskotile. Kui kola hunnik liiga suureks läheb, võib minult abi paluda selle kohale vedamises - võtke ise agaralt ühendust ja lepime kõik kokku. Peamiselt käib jutt siis telkidest, magamiskottidest, magamisalustest, lisatekkidest ja minu pärast kasvõi lisariidevarustusest, mida ise ei viitsi vedada.

Loomulikult ei pea talvel telkides kõiki riideid seljast ära võtma.

Kordan siis igaks juhuks veel üle, mis peaks kaasas olema:

  1. Magamisalus.
  2. Magamiskott.
  3. SOBIV RIIETUS, sh VILLASED SOKID.
  4. Saunavarustus (rätik, KÜLMAD õlled, plätud).
  5. Kui on, siis taskulamp. Võib kasulikuks osutuda.

Hoolikalt valmistuda sooviv inimene määrib ka oma saapad spetsiaalse määrdega, mis teeb nad niiskuskindlaks. Saapamääre on saadaval AIPI M. A. OÜ-s. Nende kodulehelt leiab ka kohale minekuks vajaliku kaardi. Kes kohale minna ei viitsi, saab määrdetuubi ka minu käest laenata. Määrida tuleb mitte varem kui nädal enne pidu (mõju kaob muidu ära) ja mitte hiljem kui eelmisel õhtul (määre peab jõudma korralikult ära kuivada).

Lisainfo ja targutamised

  1. Alguskellaaeg: Korraldusmeeskond saabub millalgi hommiku ja lõuna vahel. Tavaliselt tulevad varased huvilised kuskil 15:00 ja 17:00 vahel, suurem seltskond 17:00 ja 20:00 vahel ja hilised jõudjad 20:00 ja 22:00 vahel. Sel korral kuulutan välja, et ürituse ametlik avapauk on kell 19:00 ja soovitan selleks ajaks igal juhul kohal olla. Selleks ajaks on väljas pimedaks läinud ja kogu laager (loodetavasti) valmis. Kell 17:00 on plaanis teha telefonikõne Istanbuli, kust Vahur ja Monika peaks andma meie rannapeolistele ülevaate hetkeolukorrast selles kaugest linnast. Kõnet on võimalik Meremõisa rannas kuulata kõlarite vahendusel, loodetavasti on 20...25 inimest selleks ajaks ikka kohal :)
  2. Viimastel aastatel pole öösel poes käimine (vist?) eriti teemaks olnud, aga igaks juhuks annan teada, et 24h lahti olevasse Laulasmaa poodi on Meremõisa rannast umbes 4,5 km (ehk siis rohkem, kui eelnevatel aastatel Tornimäe rannast oli). Aga nagu ikka, eks see tee pikkus ole alati väga otseses ja olulises sõltuvuses joobeastmest ja joobnud seltskonna suurusest.
  3. Inimesed, kes plaanivad seda sündmust fotomasinatega jäädvustada: kui võimalik siis kontrollige palun üle oma aparaatide kellad ja kuupäevad. Tahaks ka sel korral panna hiljem üles galerii, kus oleks õiges ajalises järjestuses erinevate inimeste pilte. Kui iga fotoka kell näitab aega erinevas universumis, on seda üsna võimatu teha :D
  4. TÄHELEPANU: Sellel peol tarbitakse alkoholi, nagu enamikel teistelgi pidudel. Siiski on olemas teatav erinevus paljude teiste pidudega - nimelt ei tohiks keegi seda üritust kasutada oma taluvuse proovilepanekuks. Probleem on selles, et kui suvel võib maani täis inimene kuuse all rahulikult välja magada ilma, et midagi eriti juhtuks, siis talvel on see märksa problemaatilisem. Seega manitseks kõiki mõistlikult alkoholisse suhtuma.

Info kohalejõudmiseks

Ühistranspordiga Tallinnast Meremõisa jõudmiseks on 2 võimalust: buss ja marsruuttakso. Bussid väljuvad Balti jaamast peatusest number 1, marsad Estonia teatri vastast. Maha tuleb tulla Meremõisa peatuses. Kes tuleb marsaga, võib juhil paluda teha peatus ka 500 meetrit peale Meremõisa bussipeatust kohas, kust näitab silt paremale RMK telkimisalade poole. See koht on allpool oleval kaardil tähistatud numbriga "1".
Marsa number 237A sõiduplaan
Buss number 110 sõiduplaan
Buss number 126 sõiduplaan
Buss number 126A sõiduplaan

Autoga on kõige lihtsam Tallinnast välja sõita mööda Rannamõisa teed, sest siis ei tule enne Meremõisa jõudmist kuhugi ära keerata (läbi Tabasalu, Vääna-Jõesuu ja Keila-Joa). Kui Keila-Joa asula ära lõpeb, tuleb mööda sama teed edasi sõita veel umbes 1,7km. Seejärel näitab tee ääres märk paremale RMK telkimisalade poole. Kaardil on see koht tähistatud numbriga "1".

Niisiis, oletame nüüd, et nii ühistranspordiga kui autoga tulijad on ilusti jõudnud allpool kaardil märgitud punkti "1" - see on maanteel umbes 700 meetrit peale 28. kilomeetri posti ja nagu enne mainitud, siis 500 meetrit peale Meremõisa bussipeatust ja asub ta Tallinna poolt tulles mäkketõusul. Maanteelt näitab selle koha peal paremale märk RMK telkimisalade poole ja sinnapoole tulebki suund võtta (kaardil helesinine tee). Seda teed tuleb sõita ainult 100 meetrit - oleme jõudnud kaardil punkti "2". Sealt pöörab vasakule ära korraga 2 teed. Neist kahest vasakule keeravast teest tuleb valida parempoolne haru (vasakut pidi jõuab Tornimäe randa, kus pidu toimus eelnevatel aastatel). Kaardil tähistab õiget suunda must tee. Edasi tuleb liikuda 700 meetrit piki musta teed ja olemegi jõudnud kaardil punkti "4". Seal on paremal pool teed RMK teadetetahvel. Otse edasi liikudes jõuaks umbes 100 meetri pärast mere äärde välja. Meil on aga hoopis vaja punktist "4" teha vasakpööre. Ja 200 meetri pärast kisubki peoks ära :)

Kaart kohalejõudmiseks:

kaart


Siin asub kaart, mis katab veidi suurema ala (kaasa arvatud eelmise aasta peopaiga).

Nagu kaardilt näha, on peale suurelt maanteelt ära pööramist vaja liikuda veel umbes 1 kilomeeter. Kellele see üle jõu käib, siis on olemas ka lühem võimalus. Igaks juhuks mainin ära, et see ei pruugi kaugeltki olla lihtsam, seetõttu kirjeldasingi esmalt ära pikema tee. See oleks siis järgmine: kaardil märgitud punktist "2" tuleb edasi liikumiseks valida hoopis sinine teeharu - seesama, mida mööda sai eelnevatel aastatel Tornimäe randa. Seda sinist teeharu pidi tuleb liikuda umbes 400 meetrit. Oleme jõudnud kaardil märgitud punkti "3". Sinine tee ise teeb seal väikse kurvi vasakule. Paremale poole pöörab aga kurvi pealt 2 teed. Üks neist on üsna väike tee (kaardil lilla) ja teine on veel väiksem (kaardil pruun). Valime lilla tee (ehk siis kahest paremale pööravast teest vasakpoolsema haru). 200 meetri pärast ongi pidu lahti. Seda teed pidi liikujatel tuleb siis maha kõndida või sõita kõigest 700 meetrit peale maanteelt ära keeramist. Tee on aga oluliselt auklikum ja ilmselt ka lumerohkem.

Need 4 olulist kaardil märgitud pöördepunkti märgistan ära punaste valgusdioodidega - iga pöördekoha juurde tuleb puu või posti külge 2 punast valgusdioodi - üks enne pöördekohta, et äratada tähelepanu ja teine pärast pööramist, et inimesed saaksid kindluse, et pööratud sai õigesse kohta. Olgu ära märgitud, et punktist 2 juhatavad valgusdioodid kaardil märgitud musta värvi teele, sinise haru valijad peavad lihtsalt siis veel rohkem vasakule pöörama. See koht, mis on kaardil märgitud suure punase plärakaga "Peokoht 2007. aastal", seda eraldi tähistada pole vaja, luban, et selle tunnete niigi ära ;)

Kontaktid

Minu telefoninumber on +37256983774 ja meiliaadress jaanus.sepp [├Ąt] jaanus.eu.

Kokkuvõte

Lasen oma ideedel nüüd töötada selle ürituse õnnestumise nimel. Tänan kõiki, kes selle ürituse õnnestumise nimel kaasa teevad, seal hulgas Margust, Tõnist, Taavit ja Marti on mul põhjust tänada ka juba praeguseks hetkeks kaasa löödud aja eest. Ja loomulikult ei saa märkimata jätta ka sel korral, et mäletamist vääriliseks teete selle ürituse ikkagi teie, inimesed, kes te kohale tulete ja seal rannahooaega avada aitate :)

Foorumis saab ka sõna võtta.