Erinevus lehekülje "Veevoolikud" redaktsioonide vahel

Allikas: Jaanuse wiki
Jump to navigation Jump to search
45. rida: 45. rida:
 
=== 3/4 tolli voolik ===
 
=== 3/4 tolli voolik ===
 
Detsembris 2020 sai tehtud lisaks üks 2-meetrine 3/4 tolli imivoolik. Märksõnad järgmised:
 
Detsembris 2020 sai tehtud lisaks üks 2-meetrine 3/4 tolli imivoolik. Märksõnad järgmised:
* Kasutusel Bauhaus aiaosakonnast pärit vooliku otsikud, mille otsmine sakk on 20 mm ja ülejäänud 19 mm. Erinevalt 1" otsikutest ei ole siin vaja sakki maha viilida. Võib-olla õnnestuks need otsikud konkreetsesse voolikusse ka külmalt sisse suruda, aga igaks juhuks sai siiski kasutatud kuumutatud voolikuotsa varianti.
+
* Kasutusel Bauhaus aiaosakonnast pärit vooliku otsikud, mille otsmine sakk on 20 mm ja ülejäänud 5 sakki 19 mm (ehk kokku on 6 sakki). Erinevalt 1" otsikutest ei ole siin vaja otsmist sakki maha viilida. Võib-olla õnnestuks need otsikud konkreetsesse voolikusse ka külmalt sisse suruda, aga igaks juhuks sai siiski kasutatud kuumutatud voolikuotsa varianti.
 
* Bauhaus aiaosakonnast oli müügil kahte natuke erinevat varianti rohelisest spiraalvoolikust. Sai valitud kahest see, mille välispind oli siledam (ehk spiraal polnud nii palju vooliku välispinnast väljas).
 
* Bauhaus aiaosakonnast oli müügil kahte natuke erinevat varianti rohelisest spiraalvoolikust. Sai valitud kahest see, mille välispind oli siledam (ehk spiraal polnud nii palju vooliku välispinnast väljas).
 
* Sai kasutatud ka aiaosakonnast pärit 19 mm "klemme" ehk klambreid, millel said samuti originaalsed M6 x 20 mm poldid vahetatud M6 x 16 mm vastu ning madalad mutrid tavaliste vastu.
 
* Sai kasutatud ka aiaosakonnast pärit 19 mm "klemme" ehk klambreid, millel said samuti originaalsed M6 x 20 mm poldid vahetatud M6 x 16 mm vastu ning madalad mutrid tavaliste vastu.
  
 
[[Category:Varustus]]
 
[[Category:Varustus]]

Redaktsioon: 16. detsember 2020, kell 02:18

Sissejuhatus

Märkmed voolikute kohta.

Spiraalvoolikud

Sissejuhatus

Var spvoolik.jpg

Spiraaliga tugevdatud voolikud on vajalikud näiteks pumpade imivoolikutena - spiraal hoiab voolikut kokku tõmbamast. Küll aga on mõningaks probleemiks olnud voolikutele sobivate otsikute leidmine. Tugeva vooliku tõttu peab otsik olema üsna täpses mõõdus (sest voolik ei veni), samuti peab klamber olema tugev (sest muidu ei jaksa tugevat voolikut kokku suruda).

Oktoobris 2019 said lõpuks kõik kolm olemasolevat (480 cm, 675 cm, 865 cm) spiraalvoolikut korralikud otsikud. Kuna sellega on seotud omajagu nüansse, siis saagu need siia kirja - äkki on kunagi veel vaja teha, mõnda voolikut remontida vms.

Otsikud

Var otsikud.jpg

Aegade jooksul on spiraalvoolikutel kasutatud kolme erinevat otsiku lahendust. Neist pildil olevatest parempoolsed on "ühes tükis" lahendus, vasakpoolsed ja keskmised käivad kokku kahest komponendist: 1" sisekeermega kiirliidetest ja sinna sisse sobivast 1" väliskeermega voolikuliitest.

Pildil olevaid vasakpoolseid otsikud on kõige lihtsam spiraalvoolikusse suruda - nende mõõt on kõige laiemast kohast vaid napilt 25 mm. Küll aga kipuvad nad kõige kergemini ka lekkima - kas siis seetõttu, et on kõige peenemad või ka seetõttu, et neil on ainult kolm "sakki".

Pildil olevad keskmised otsikud on nelja sakiga ning läbimõõt sakkide laiematest kohtadest 26 mm. Jõuga saab voolikusse suruda ja kui korralikult klamber peale väänata, siis toimis ka. Samas siiski veidi piiripealne lahendus.

Pildil olevad parempoolsed otsikud on aga kõige kindlamad. Sakke on 7, sh enamik neist läbimõõduga 26 mm, vaid kõige esimene sakk on 26,5 mm. Ostetud Bauhaus aiaosakonnast. 2019. aasta suvel ostetud uuemasse voolikusse (675 cm) õnnestus algselt isegi jõuga sisse pressida, samas kui oktoobris sai proovitud vanematele voolikutele ka panna, hakkas vooliku spiraal purunema.

Lõpliku lahendusena sai oktoobris 2019 kõigile kolmele voolikule tehtud järgmine lahendus:

  • Kasutusel kõige parempoolsemad otsikud.
  • Et otsiku esimene 26,5 mm sakk tundus olema liiast, sai see maha viilitud. Pildil olevatest parempoolsetest otsikutest alumisel on viilimine tehtud, ülemisel tegemata. Peale viilimist jäi kogu otsik 26 mm piiresse.
  • Lisaks sai spiraali purunemise vältimiseks vooliku ots tööstusliku fööniga kuumaks aetud ning alles siis pehmenenud voolikule otsik paigaldatud.
  • NB! Lähtuvalt kasutatavast klambrist (vt allpool) ei tohiks voolikut päris lõpuni peale lükata, vaid 2-3 mm peaks vahet jääma.

Klambrid

Var klambrid.jpg

Vanemal ajal sai kasutatud tavalisi voolikuklambreid. Kuna nende pingutuskruvid pole aga kuigi tugevad, siis väga kindel lahendus see ei olnud. 2019. aasta suvel sai leitud Bauhausi aiaosakonnast parempoolsel pildil olevad tugevamad klambrid. Pildil on neid 2 tk - ülemine suletuna, alumine avatuna. Klambri kaks poolt on identsed.

Selgus, et kuigi klamber ise on igati tugev ja korralik, siis toimib ta hästi ainult juhul, kui voolik ja selle sees olev otsik mõõdult hästi sobivad. Selgus, et antud spiraalvoolikute korral oli 25 mm läbimõõduga otsik selgelt liiga peenike, 26 mm aga paras. Tavaliste (ehk mitte-spiraal) voolikute korral oli aga 26 mm (tegelikult kõige laiemast kohast 26,5 mm) otsik igati mõistlik ja paras.

Kuna originaalpoldid olid omajagu pikemad ning jäid häirima, siis said eraldi ostetud M6 x 16 sisekuuskantpeaga poldid. Kuigi lõpptulemus jääb nende poltidega hea, siis võib probleemiks osutuda nende algne paika ulatumine. Selleks tarbeks võib esialgu keerata sisse pikemad (originaal)poldid, seejärel pitskruvi klambrile keskelt peale keerata ning seejärel poldid ükshaaval lühemate vastu välja vahetada. Originaalmutriteks on M6 madalad mutrid ning kuigi võib jääda ka nende peale, siis parem variant on asendada need tavapaksusega mutritega - jäävad poldi otsad lühemad.

Tähele tasub panna ka ranti, mis on näha pildi alumises osas olevatel klambritel paremas servas. Selle otstarve jääb ebaselgeks ning pigem kippus häirima. Katsetamisel selgus, et ainus mõistlik viis selle randi paigutamiseks on selline, kui voolikut otsikule päris lõpuni peale ei lükka, vaid sinna vahesse paigutubki see rant. Kui rant jätta vooliku peale, jäi klamber kõveralt ning ei surunud voolikut korralikult kinni. Kui klamber aga päris teistpidi pöörata ning jätta ta vooliku sellele osale, mis enam otsiku peale ei ulatu, hakkas pigem voolikut lõhkuma.

Sildid

Et oleks kergem voolikut teiste hulgast identifitseerida, said otstele ka sildid peale:

  • Alustuseks sai voolikule veidi liimi (Loctite 480) pandud. Varasem kogemus näitab, et lihtsalt kleepetikett + termokahanev rüüž hakkas ikkagi liikuma.
  • Seejärel veekindel kleepetikett (Apli 1228). Laiuse mõttes sai lõigatud 45 mm riba. Pikkuse poolest oli terve A4 lehe kõrgus Landscapena ehk 210 mm.
  • Kõige peale läks 35 mm läbimõõduga läbipaistev termokahanev rüüž.

Var etikett.jpg

3/4 tolli voolik

Detsembris 2020 sai tehtud lisaks üks 2-meetrine 3/4 tolli imivoolik. Märksõnad järgmised:

  • Kasutusel Bauhaus aiaosakonnast pärit vooliku otsikud, mille otsmine sakk on 20 mm ja ülejäänud 5 sakki 19 mm (ehk kokku on 6 sakki). Erinevalt 1" otsikutest ei ole siin vaja otsmist sakki maha viilida. Võib-olla õnnestuks need otsikud konkreetsesse voolikusse ka külmalt sisse suruda, aga igaks juhuks sai siiski kasutatud kuumutatud voolikuotsa varianti.
  • Bauhaus aiaosakonnast oli müügil kahte natuke erinevat varianti rohelisest spiraalvoolikust. Sai valitud kahest see, mille välispind oli siledam (ehk spiraal polnud nii palju vooliku välispinnast väljas).
  • Sai kasutatud ka aiaosakonnast pärit 19 mm "klemme" ehk klambreid, millel said samuti originaalsed M6 x 20 mm poldid vahetatud M6 x 16 mm vastu ning madalad mutrid tavaliste vastu.